آموزش میوه آرایی

کیک اسفنجی با پنیرخامه‌ای

معمولا اغلب کیک‌های پنیر دارای بافتی سفت بوده و از ترکیباتی شبیه به خرده بیسکویت تشکیل می‌شود
ولی در این مدل، کیک، فرمی اسفنجی با همان بافت نرم معمول را داشته و طعم خاصی دارد.


مواد لازم

برای ۱۶ نفر:
- ۳عدد تخم‌مرغ بزرگ (زرده و سفیده جدا شود)
- ۱۷۵ گرم یا یک پیمانه پودرقند
- ۳قاشق سوپ‌خوری آب داغ
- ۱۸۵ گرم یا یک و دو سوم پیمانه آرد گندم الک‌شده
- نصف قاشق چای‌خوری بیکینگ‌پودر
- پودر قند الک‌شده، مقداری میوه فصل و خلال پوست لیموترش برای تزئین


▪ مواد داخل کیک:


- ۵۰۰ گرم یا ۵/۲ پیمانه پنیرخامه‌ای
- نصف پیمانه خامه پرچرب (آرام زده شود)
- ۲۵ گرم یا ۲قاشق سوپ‌خوری پودرقند
- ۲قاشق چای‌خوری لیموترش


طرز تهیه


۱ ) فر اجاق‌گاز را روی ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد از پیش گرم کنید. یک قالب کیک مستطیل شکل به عرض۲۰ و طول ۳۰ سانتی‌متر تهیه کرده و کف و دیواره آن را چرب کنید. زرده‌های تخم‌مرغ را به همراه پودر قند در کاسه‌ای ریخته و به اندازه‌ای بزنید که حالت کرم مانند و کش‌دار به خود بگیرد.
۲) آب داغ را به همراه آرد و بیکینگ‌پودر به زرده زده‌شده تخم‌مرغ اضافه کرده و هم بزنید. از طرف دیگر، سفیده‌ها را در کاسه‌ای تمیز ریخته و به آرامی هم بزنید، سپس به مخلوط زرده‌ها اضافه کنید.
۳ ) مخلوط خمیر کیک را داخل قالب ریخته و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی حرارتی که از پیش برای گرم کردن فر تنظیم کرده بودید، قرار دهید تا پخته و رنگ آن طلایی متمایل به قهوه‌ای روشن شود
▪ نکته: برای امتحان، با دست روی آن فشار وارد کنید. اگر سفت شده بود قالب را بیرون آورده و پس از سرد شدن، روی سطحی میله‌ای برگردانید و مدتی صبر کنید تا ۲طرف کیک کاملا سرد شود.
۴) پس از آن با چاقویی تیز و لب‌کنگره‌ای، کیک را با دقت به‌صورت طولی به ۲نیم کرده و هر نیمه را به‌طور جداگانه در ظرفی قرار دهید.
۵) پس از آن – با مخلوط کردن پنیرخامه‌ای، خامه، پودرقند و آب لیموترش – مواد داخل این کیک پنیر را آماده کنید. حالا یک لایه از کیک را روی سینی بزرگی قرار داده، سپس مخلوط خامه‌ای داخل کیک را با قاشق روی آن ریخته و خوب پخش کنید. در پایان، لایه دیگر کیک را روی مخلوط خامه‌ای قرار داده و با دست کمی فشار دهید.
۶) کیک را به مدت ۳ تا ۴ ساعت در یخچال بگذارید تا خامه، خودش را بگیرد. سپس مقداری پودرقند الک شده روی آن پاشیده و با چاقو به قطعات کوچک ببرید و همراه با میوه‌های فصل و خلال پوست لیموترش سرو کنید.

کیک ها 

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   •