آموزش میوه آرایی

چند نکته برای کدبانوها

▪ وقتی از مایع ظرفشویی استفاده می‌کنید دست‌های شما خشک و زبر می‌شود برای حل این مشکل، مقداری جوش شیرین به مایع ظرفشویی اضافه کنید تا پس از شستن، پوست دستان شما آسیب نبینند.
▪ نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهای پشمی و کتانی پس از شست و شو همیشه برای خانم‌ها دغدغه آفرین است؛ مشکل با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفید به آب مورد استفاده برای شست و شو تا حدّ زیادی بر طرف می‌شود. البته به یاد داشته باشید هرگز مادّه شوینده بخاردار و سرکه را با هم به آب نیفزایید؛ زیرا گازی خطرناک از آن متصاعد خواهد شد.
▪ اگر در یک روز بارانی، برف پاک کن ماشین از کار بیفتد، چه کار خواهید کرد؟ یک سیب‌‌زمینی جوانه زده و بی‌مصرف را از وسط نصف کنید و آن را روی شیشه جلوی اتومبیل بمالید، بدین ترتیب، قطرات باران روی شیشه خواهد لغزید و مانع دید شما نخواهد شد. اما توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت، ماشین را به یک تعمیرگاه برسانید.
▪ برای تغییر دکوراسیون اتاق پذیرایی، مبلمان را هل ندهید و نکشید، آنها را بلند کرده و حمل کنید. کشیدن مبلمان روی زمین، حتی به طول چند سانتی‌متر، آسیب فراوانی به آنها وارد می‌کند. همچنین برای بلند کردن صندلی باید به جای دسته، میله زیر نشیمن را گرفت؛ زیرا دسته‌ها اغلب تعمیر شده‌اند. روی میز را باید جدا حمل کرد. آن را از دو طرف و قائم بر وضعیت گرفته و بلند کنید. بدین ترتیب حمل آنها آسان‌تر می‌شود و احتمال شکستن ترک‌ها کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از بازشدن در کشوها و قفسه‌ها، هنگام حمل و نقل، باید آنها را قفل کرد یا با طنابی محکم بست.
▪ چرا با وجود اینکه پنجره‌های ماشین را باز می‌گذارید، باز هم وقتی سوار ماشین می‌شوید بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد؟ بو در پارچه و صندلی‌های ماشین نفوذ می‌کند و ماندگار می‌شود. برای حل این مشکل مقداری جوش شیرین روی صندلی‌های ماشین بپاشید و بعد از ۱۵دقیقه با جاروبرقی صندلی‌‌ها را تمیز کنید. از خاصیت بوگیری جوش شیرین استفاده کنید. یا یک ظرف را با سرکه یا آمونیاک پر کنید و یک شب تا صبح، داخل ماشین بگذارید و پنجره‌ها را باز بگذارید تا بو جذب سرکه و یا آمونیاک شود.
▪ برای جلوگیری از به جاماندن بوی سیگار، یک کاسه کوچک سرکه را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و یا همیشه جاسیگاری را با کمی جوش‌شیرین پر کنید. این کار از نیم سوزشدن ته سیگار هم جلوگیری می‌کند.
▪ برای نگهداری از وسایل چوبی، از مخلوط تربانتین، روغن بزرک و سرکه استفاده کنید.
▪ برای پاک کردن جلد چرمی کتاب قدیمی با ارزش، می‌بایست پارچه ‌کتانی را به شیر آغشته کرده و به آرامی روی جلد کتاب بمالید. سپس با یک پارچه خشک و نرم آن را پاک کنید.
▪ برای تمیز کردن گلدان لبه باریک،گلدان را پر از آب کنید و چند قرص پاک‌کننده دندان مصنوعی را درون آن بیندازید.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

چگونه جابه‌جا شویم

به هنگام اسباب‌کشی، وسایل چوبی دارای گوشه‌های زاویه‌دار مانند میزها، بیشتر در معرض صدمه قرار می‌گیرند لذا برای مراقبت و نگهداری از این قبیل لوازم چوبی، ابتدا روی زوایا را با پلاستیک حباب‌دار و یا حتی پلاستیک ساده یا روزنامه پوشانده سپس لایه دیگری از مقوای ضخیم روی پوشش قبلی قرار دهید.
برای این منظور از چسب‌های محکم نواری استفاده کنید.توجه: هنگامی که برای محکم کردن پوشش‌های حفاظتی برای لوازم، چسب‌های نواری را به‌کار می‌برید، مراقب باشید که چسب به‌طور مستقیم با سطح لوازم چوبی تماس پیدا نکند.
به منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه صدمه‌ای برای رنگ و روکش چوب و پایه صندلی‌ها و به‌طور کلی مبلمان نیز از روزنامه‌های باطله، پارچه یا پلاستیک استفاده کنید به این ترتیب که آنها را به صورت چند لایه به دور محل مورد نظر بپیچید.
برای بسته‌بندی لوازم و خرده‌ریزهای شکستنی می‌توانید از لباس‌های نخی منزلتان نیز استفاده کنید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان خواهید زد.
اگر مبلمان شما دارای روکش پارچه‌ای است، به هنگام اسباب‌کشی همه مبل‌ها را با روکش مخصوص‌شان پوشانده و سپس حمل کنید.
جعبه‌های بزرگ را تنها با کتاب و لوازم سنگینی مانند آن پر نکنید زیرا حمل آن برای باربران بسیار مشکل خواهد بود، بنابراین نیمی از آنها را با کتاب و نیمی دیگر را با خرده‌ریزهای دیگر پر کنید.
برای حمل گیاهان به‌خصوص گلدان‌های بزرگ و سنگین، چاره‌ای به‌جز جابه‌جایی به همان صورت موجود نیست ولی در مورد گلدان‌های کوچک می‌توانید مجموعه‌ای از آنها را در یک جعبه محکم مقوایی، چوبی یا پلاستیکی قرار داده و در داخل هر یک از گلدان‌ها، چوبی به بلندی ارتفاع بلندترین گیاه مجموعه فرو کنید. سپس کیسه زباله‌ای بزرگ یا پلاستیکی نازک را بر روی سطح دهانه و طرفین جعبه و همچنین پایه‌های چوبی فرو رفته در گلدان‌ها قرار داده و با چسب محکم کنید (منافذی را برای تنفس گیاه باقی بگذارید).
لباس‌های آویز را با همان چوب لباس به صورت مجموعه‌ای در یک پلاستیک بزرگ یا در میان یک ملحفه پیچیده و حمل کنید.
برای حمل لوازم صوتی و تصویری از جعبه‌های مخصوص آنها یا یک جعبه دیگر با بسته‌بندی محکم در محل‌های حساس مانند شیشه تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر استفاده کرده و در صورت امکان با وسیله نقلیه شخصی‌تان حمل کنید.
اجناس گرانقیمت مانند طلا، پول، نقره، فرش و همچنین شکستنی‌ها را نیز در صورت امکان با وسیله نقلیه شخصی حمل کنید.
پیش از اسباب‌کشی به محل جدید، آنجا را به طور کامل تمیز کرده، سپس سمپاشی کنید. به این ترتیب با وجود هر نوع حشره احتمالی مبارزه می‌شود.
لوازم ضروری را که در طول اسباب‌کشی و روزهای جابه‌جایی نیاز دارید در دسترس قرار دهید، مانند پوشاک، لوازم بهداشتی و غیره.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

شنا در اقیانوس‌ پیاز

● شنا در اقیانوس‌ پیاز
روزی‌ به‌ منزل‌ یکی‌ از دوستانم‌ دعوت‌ شده‌ بودم‌، موقع‌ آماده‌ کردن‌ و تهیه‌ غذا، یکباره‌ متوجه‌ دوستم‌ شدم‌ که‌در حال‌ پوست‌ کندن‌ پیاز بود و عینک‌ شنایی‌ به‌ چشمش‌ زده‌ بود درست‌ مثل‌ یک‌ غواص‌ که‌ قصد فرورفتن‌ به‌ ته‌اقیانوس‌ را دارد و در این‌ حال‌ بود که‌ متوجه‌ شدم‌ با زدن‌ عینک‌ شنا به‌ چشمها در حالی‌ که‌ قصد خرد کردن‌ و یاپوست‌ کندن‌ آن‌ را داشته‌ باشیم‌، ذره‌ای‌ اشک‌ از چشمانمان‌ سرازیر نمی‌شود و در این‌ اقیانوس‌، هم‌ پیازهاپوست‌ کندن‌ می‌شود، هم‌ فرد.
تمیز کردن‌ ته‌ ظ‌روف آشپزخانه‌کمی‌ پودر نظ‌افت‌ را در آب‌ مخلوط‌ می‌کنیم‌ تا به‌ شکل‌ ماست‌ درآید سپس‌ سیم‌ ظ‌رفشویی‌ را به‌ این‌ مایع‌ آغشته‌می‌کنیم‌ و به‌ ته‌ ظ‌رف‌ می‌کشیم‌، متوجه‌ می‌شویم‌ که‌ ته‌ ظ‌رفهای‌ روی‌ و آلومینیوم‌ خیلی‌ سریعتر از مخلوط‌ سیم‌ ظ‌رفشویی‌ و صابون‌ تمیز می‌شود و مقدار کمی‌ نیز در وقت‌ صرفه‌جویی‌ می‌شود و بهره‌وری‌ به‌ این‌ط‌ریق‌ انجام‌ می‌شود.
تخم‌مرغ‌ نیمرو روی‌ پوستهای‌ غیرشاداب‌تعجب‌ نکنید; تخم‌مرغ‌ فقط‌ برای‌ کیک‌ و غذا آفریده‌ نشده‌، بسیاری‌ از داروهای‌ پوستی‌، آرایشی‌، از این‌ آفریده‌خداوند (و البته‌ با کمک‌ مرغ‌) مدد فراوان‌ گرفته‌اند. امروزه‌ برای‌ پوستهایی‌ که‌ شادابی‌ خود را از دست‌ داده‌اندتوصیه‌ می‌شود کمی‌ سفیده‌ تخم‌مرغ‌ را (فقط‌ سفیده‌) ط‌وری‌ به‌ هم‌ بزنند که‌ مثل‌ هنگام‌ تهیه‌ کیک‌، پف‌ کند و بعددراز کشیده‌، با مقداری‌ پنبه‌ آغشته‌ به‌ این‌ مایع‌ روی‌ تمام‌ پوست‌ (از پایین‌ به‌ بالا) بمالند و حدود ۱۵ یا ۲۰ دقیقه‌همان‌ط‌ور دراز بکشند و هیچ‌ تکانی‌ به‌ هیچ‌ کجای‌ صورت‌ ندهند یعنی‌ اخم‌ نکنند، حرف‌ نزنند، نخندند و بعد از این‌ زمان‌، با آب‌ ولرم‌ صورت‌ خود را بشویند. امتحان‌ کنید، بعد از چند روز که‌ این‌ کار را کردید، پوستی‌ شاداب‌و سرزنده‌ خواهید داشت‌، فقط‌ دقت‌ کنید به‌ هیچ‌ وجه‌ از سفیده‌ تخم‌مرغ‌ امروز برای‌ فردا استفاده‌ نکنید.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

چگونه سفره‌ای زیبا بچینیم

در سفره‌های بیضی‌شکل، در دو سر بیضی از گل استفاده می‌شود.در سفره‌های مستطیل‌شکل، گل‌ها را در وسط عرض مستطیل قرار می‌دهیم. در سفره‌های مربع‌شکل، از یک گوشه آن استفاده می‌کنیم. در صورت استفاده از گلدان، باید حداکثر شاخه‌های گل ۲۰ سانتی‌متر باشد. ابتدا بشقاب پلوخوری که بشقاب اصلی است را روی میز می‌گذاریم. سپس بشقاب سوپ‌خوری را قرار داده، چنگال و قاشق را در کنار سفره قرار می‌دهیم. سپس کارد را می‌گذاریم، بشقاب‌های سالادخوری را با دستمال سفره در سمت چپ قرار می‌دهیم. یک دستمال سفره را به صورت نیلوفر درست می‌کنیم، بدین صورت که دستمال سفره را از پشت گوشه دیگر به صورت مثلث تا می‌زنیم (یعنی هر طرفی که چهارگوشه می‌شود یک تا می‌زنیم) مجددا مثلث‌هایی را که تا زدیم، به رو بر می‌گردانیم. سپس گوشه‌‌های این مثلث را از زیر بیرون می‌کشیم. این دستمال سفره به شکل گل نیلوفر در می‌آید. این دستمال سفره را می‌توان در بیرون از بشقاب یا در داخل بشقاب تزئین کرد.
اگر قصد استفاده از شمع را در سفره دارید، می‌توان دستمال‌ها را در حالی که شمع یا شمعدان است، قرار دهید و به این شکل، سفره را تزئین کنید. لیوان در سمت راست قرار می‌گیرد، برای تزئین آن دستمال کاغذی را پهن می‌کنیم و از وسط می‌گیریم و داخل لیوان قرار می‌دهیم.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

پارکت‌های چوبی و ده‌ها نکته خواندنی

چند وقتی است که در قسمتی از کف چوبی (پارکت چوبی) اتاق خانه‌ام، احساس می‌کنم پارکت‌ها لق شده اند . فکر می‌کنم آنها دیگر در جای خود محکم نیستند. چه کنم؟
این مشکلی است که عمدتا به دلیل عدم دقت کافی در چسباندن پارکت‌های چوبی به‌وجود می‌آید اما نگران نباشید. برای حل این مشکل، ابتدا سعی کنید با استفاده از وسیله‌ای مناسب پارکت‌ها را از کف اتاق برداشته و در جای خشکی قرار دهید. سپس باید زیر آنها را تراشیده تا آثار چسب قبلی از آنها پاک شده و سطح زیرین آنها یکدست شوند. سپس این کار را با کف اتاق هم انجام دهید و در اینجا به جهت سختی کف اتاق بهتر است از سوهان نوک‌تیز یا اشیایی از این دست استفاده کنید. پس از پاک کردن کف اتاق، ابتدا پارکت‌های هر بخش را در ذهن خود بچینید تا به هنگام چسباندن، گیج نشوید، سپس پشت تکه‌های پارکت را یک‌به‌یک به چسب مخصوص آغشته کرده و در محل خود قرار دهید.
برای محکم چسبانیده شدن از یک چکش لاستیکی یا وسایل مشابه استفاده کنید تا به پارکت چوبی لطمه‌ای جدی وارد نشود. تمامی پارکت‌ها را به همین روش چسبانده و در پایان با استفاده از یک دستمال تمیز، آثار چسب اضافی را از گوشه و کنار پارکت‌ها پاک کنید.
برای اینکه نتیجه کار خوبی داشته باشید، سعی کنید تا ۲۴ ساعت از این نقطه عبور نکنید. در ادامه خواهید دید که مشکل شما برای همیشه حل شده است. سعی کنید هرازچندگاهی پارکت‌ها را با روغن مخصوص جلا دهید. این کار بر عمر پارکت‌های چوبی و زیبایی منزل شما می‌افزاید

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

شش مرحله پیش از نقاشی

مناسب ترین موقعیت برای انجام پروژه رنگ آمیزی دیوارهای ساختمان، هنگامی است که شرایط آب و هوایی موجود امکان باز گذاشتن در و پنجره ها را مهیا کرده و در نتیجه بتوان مرحله خشک شدن سریع لایه رنگی را به جریان هوا و گرمای آن سپرد. حال اگر شما نیز فرصت را غنیمت شمرده و مهم تر از همه قصد دارید این پروژه را خودتان انجام دهید، نقاشی ساختمان اگرچه به ظاهر ساده به نظر می آید ولی دارای چندین مرحله بوده و رعایت نکاتی در هر مرحله می تواند با سرعت بیشتر به نتیجه بهتری منجر شود. این مراحل و نکات آنها عبارتند از:
۱) جمع آوری لوازم کاربردی و دکوراسیونی و همچنین پوشش آنها: پس از جمع کردن لوازم در گوشه ای از فضا، آنها را با لایه ای پلاستیکی خوب پوشش دهید. برای این منظور شما می توانید این لایه های پلاستیکی را به صورت متری تهیه کنید.
۲) محدود کردن نواحی مورد نظر برای نقاشی و پوشش قسمت های هم جوار برای محافظت از آغشته شدن به رنگ هنگام نقاشی ماسکه کردن: به عنوان مثال پوشاندن کلیدها و پریزهای برق و تلفن، شیشه های پنجره ها، دستگیره های درها و غیره از جمله این اقدامات هستند. برای انجام این کار از نوارچسب های کاغذی به تنهایی و یا به همراه روزنامه می توانید استفاده کنید. حتی ممکن است شما بخواهید تنها قسمت هایی از یک دیوار را آن هم با رنگی متفاوت پوشش دهید که در چنین شرایطی نیز چسب های نواری کاغذی ابزار اصلی محسوب می شوند. نکته: در صورتی که چسب نواری کاغذی را برای ماسکه کردن انتخاب کرده اید، توجه داشته باشید تا خشک شدن کامل لایه رنگی، هرگز بر کندن آن اصرار نورزید زیرا امکان برداشته شدن لایه رنگ به همراه چسب وجود دارد. حال اگر با وجود خشک شدن رنگ کندن چسب به راحتی انجام نمی گیرد، کافی است پنبه ای را به تینر روغنی آغشته کرده و بر روی چسب بمالید سپس آن را به آرامی از روی سطح رنگ جدا سازید.
توجه: به هیچ وجه به جای تینر روغنی، تینر فوری را امتحان نکنید زیرا تینر فوری رنگ دیوار را در خود حل کرده و شما مجبور خواهید بود دوباره آن دیوار را رنگ کنید.
۳) مرحله زیرسازی:کلیه قسمت های فرورفته ای را که در اثر ضربه بر روی دیوار پدید آمده است با گچ و یا بتونه پر کرده و سپس هرگونه اختلاف سطح را با سمباده صاف و یکنواخت کنید. به این ترتیب بستری مناسب برای رنگ آمیزی حاصل می شود.
۴ )مرحله انتخاب و ساخت رنگ : ابتدا نوع رنگ مورد نظر را با توجه به دیوار، سقف و غیره و همچنین پوشش قبلی آن انتخاب کرده و سپس به مرحله دیگر یعنی ساخت رنگ دلخواه بپردازید. به عنوان مثال برای پوشش کلیه سقف ها به جز سقف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی که شست وشوی سالیانه آن نیاز است از رنگ پلاستیک استفاده می شود.دیوارها را نیز اغلب با رنگ روغنی می پوشانند که تنها تفاوت موجود میان میزان نسبت ماتی و براقی رنگ روغن است که آن هم با توجه به مکان و کارکرد آن انتخاب می شود. به این معنا که برای سطوحی که شست وشوی بیشتر لازم دارند، میزان رنگ روغنی براق نسبت به مات می بایست بیشتر بوده و در مورد دیوارهای دیگر مکان ها این میزان تقریبا نصف نصف و یا حتی مقدار رنگ مات کمی بیشتر از رنگ براق است.
نکته ۱) اگر برای دستیابی به رنگ دلخواه چند رنگ را با هم مخلوط کرده اید، پیش از استفاده بر روی دیوار توجه داشته باشید که همواره رنگ خیس دوپرده روشن تر از خشک شده همان رنگ است. برای امتحان بیشتر نیز شما می توانید قسمتی از در قوطی رنگ و یا قطعه فلزی بدون استفاده ای را با لایه ای از رنگ پوشش داده و کمی صبر کنید. رنگ بر روی فلز با سرعت بیشتری خشک شده و نتیجه زودتر حاصل می شود.
نکته ۲) در صورتی که نمونه رنگی را ساخته و در انتخاب آن اطمینان دارید، برای درست کردن مقدار زیادی از آن لازم است همان فرمول ترکیب رنگی را استفاده کرده و جهت امتحان قطره ای از رنگ نمونه را در داخل قوطی رنگ ساخته شده بچکانید. با این کار به راحتی می توانید رنگ نمونه انتخابی و رنگ ساخته شده را با هم مقایسه کنید.
نکته ۳) این روزها کارخانجات ساخت رنگ دست به تولید طیف وسیعی از رنگ های گوناگون زده اند که به این ترتیب سلیقه همه افراد به راحتی قابل تامین است.
۵ )انتخاب ابزار رنگ آمیزی: برای رنگ آمیزی سطوح داخلی ساختمان و لوازم گوناگون سه نوع ابزار رایج وجود دارد:
الف) قلم مو
ب) غلتک
ج) پیستوله
که باتوجه به شرایط سطح مورد نظر برای رنگ آمیزی باید از یک و یا ترکیبی از چند تای آنها استفاده کرد.
۶) مرحله رنگ آمیزی: پس از انتخاب نوع رنگ و ابزار، برای رنگ آمیزی اقدام کنید ولی پیش از آن ابتدا رنگ ها را صاف کنید. به این ترتیب رنگی صاف و بدون ناخالصی حاصل می شود. این کار در مورد استفاده از رنگ های باقی مانده از پروژه های قبلی نقاشی ساختمان الزامی است زیرا رنگ به مرور زمان و در مجاورت با هوا رویه بسته و در نتیجه ناخالصی هایی در آن به وجود می آید.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

نکاتی درباره ظرف‌شستن

ظرفشویی، مکانی متعلق به خانم‌هاست، حتی اگر آقایان هم گاهی اوقات ظرف بشویند اما در نهایت این خانم‌ها هستند که مسوولیت نظافت و نگهداری از سینک ظرفشویی را دارند.امروز در ستون جادوی بانو، نکاتی را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید شست‌وشوی بهتری داشته باشید.
● چگونه از زنگ‌زدن سیم ظرفشویی جلوگیری کنیم؟
یک لیوان پلاستیکی یا شیشه دهن‌گشادی را از محلول آب و صابون پرکنید و سیم ظرفشویی را پس از شستن ظرف‏ها درون آن بیندازید. آب و صابون را هر شب عوض کنید تا سیم ظرفشویی شما تمیز و پاکیزه بماند.
روش دیگر برای جلوگیری از زنگ‌زدن سیم ظرفشویی آن است که سیم را پس از شستن با آب، روی قطعه‏‌ای کاغذ آلومینیومی (فویل) قرار دهید سپس روی چراغ گاز بگذارید تا حرارت شعله پیلوت آرام‌آرام آب آن را بگیرد و خشک کند.
● ظرفشویی آسان
اگر برای شستن ظرف، وسیله دسته بلندی در اختیار ندارید خود می‌‏توانید ابتکاری به‌خرج دهید. یک گیره بزرگ کاغذ را به ابر یا پارچه ظرفشویی وصل کنید و از آن به‌منزله دسته استفاده کنید، به این ترتیب از زبر‌شدن یا کثیف‌شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشویی جلوگیری خواهد شد.
● رقیق‌کردن مایع ظرفشویی
برای صرفه‏‌جویی در مصرف مایع ظرفشویی می‌توانید آن را با آب رقیق کنید. یعنی مایع ظرفشویی را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط ساخته و درون ظرفی (مانند بطری خالی مایع ظرفشویی) بریزید. در عین حال که از تأثیر آن کاسته نمی‌شود، از لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه خواهد بود.
● زدودن لکه از ظروف نچسب و بچسب
برای پاک‌کردن ماهیتابه یا قابلمه‏‌هایی که سوخته و تـه ‏گرفته، هرگز با قاشق یا دیگر وسایل فلزی به جان آنها نیفتید، زیرا نتیجه چیزی جز خراشیده‌شدن ته ماهیتابه یا قابلمه نخواهد بود. برای آنکه این کار را به‌راحتی انجام دهید به روش زیر عمل کنید:
ته ظرف سوخته مقدار زیادی جوش‌شیرین بریزید و آن‌قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود؛ بگذارید چند ساعت بماند. معمولاً با این اقدام می‌‏توانید قسمت سوخته را بلند کنید و ظرف را به راحتی بشویید. لکه‏های سرسخت را هم از ظروفی که معمولاً غذا به ته آنها نمی‌چسبد می‌‏توان به روش زیر از بین برد:
دو قاشق غذاخوری جوش‌شیرین، نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب در آن بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

ظرف‌های جدید

● چند نکته در مورد ظروفی از جنس روی
۱ ) بعد از خریدن ظروف رویی، قبل از استفاده، می‌توانید داخل ظرف را آب بریزید، چند قاشق سرکه اضافه کنید و آن را چند دقیقه روی اجاق قرار دهید تا بجوشد و بعد آب آن را خالی کرده و از ظرف استفاده کنید، هرگز سیاه نمی‌شود.
۲ ) اگر این ظروف سیاه شده، برای تمیز کردن آن از سیم ظرف شویی و صابون استفاده کنید.
۳ ) اگر این ظروف بر اثر سرخ شدن یا پختن غذا سیاه شده، ظرف خالی را روی اجاق قرار دهید و شعله را روشن کنید. با این کار تمام قسمت‌های سیاه ظرف به صورت دود از ظرف خارج می‌شود و ظرف شما کاملاً سفید می‌شود. به شرط اینکه بعد از خاموش کردن اجاق، تا قبل از سرد شدن ظرف آب به آن نپاشید چون این کار باعث سوراخ شدن ظرف می‌شود.
● تمیز کردن ظرفی که در آن غذا سوخته است
اگرغذا به ته قابلمه چسبیده، هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاک کردن آن به کار نبرید. کافی است آن را از آب گرم پر کنید و مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. اگرغذا خیلی محکم به قابلمه چسبیده است، مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاک شود.
● برطرف کردن بوی پیاز از کارد
اگر کارد شما بوی پیاز می‌دهد، با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید. با این کار بوی پیاز از بین می‌رود.
● تمیز کردن قوری استیل
اگر قوری شما جرم گرفته است، قوری را پر از آب کنید و مقداری آبلیمو در آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا بجوشد. قوری شما کاملاً تمیز می‌شود.
● شستن فلاسک چای
ابتدا تفاله‌های چای را از فلاسک خالی کنید، سپس مقداری آب گرم در فلاسک ریخته، کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یک اسکاچ نرم داخل فلاسک بیندازید، در آن را ببندید و خوب تکان دهید، تا تمیز شود و بعد با آب گرم کاملا شست‌وشو دهید.
● پاک کردن ظروف آلومینیومی
برای پاک کردن این ظروف می‌توانید از سرکه استفاده کنید: چند قاشق سرکه داغ داخل ظروف بریزید. ظروف شما کاملاً نو و درخشان می‌شود.
● شستن بشقاب‌ها
قبل از اینکه شروع به شستن بشقاب‌ها کنید، آنها را درون ظرف بزرگ‌تری که پر از آب کرده‌اید‌، قرار دهید. سپس چند قاشق سرکه به آب اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید تا سرکه تمام چربی‌ها را به خود بگیرد، سپس بشقاب‌ها را بشویید.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

نکاتی ریز برای خیاطان خانگی

هنر خیاطی از جمله هنرهای کاربردی است که پرداختن به آن توسط خانم های خانه، به خصوص به صورت حرفه ای، تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت اقتصادی خانواده می گذارد. لذا ما نیز قصد داریم با ارائه ریز نکته هایی پیرامون آن، شما هنرمندان خانه را یاری دهیم:
- با توجه به اینکه کار خیاطی نیازمند لوازم و خرده ریزهای بسیاری است، در صورتی که برای هر یک از آنها مکانی جداگانه و مخصوص در نظر گرفته شده و در نهایت همه آنها در جعبه ای بزرگتر قرار گیرند، هم دسترسی به لوازم به راحتی و با سرعت بیشتر صورت می پذیرد و هم دیگر احتمال افتادن خرده ریزها برروی زمین و ایجاد خطرهای ناشی از آنها وجود نخواهد داشت. به عنوان مثال برای خرده ریزهایی مانند انواع سوزن ها، دکمه ها، پولک و ملیله و... قوطی های فیلم خام عکاسی و قرص های جوشان مناسب ترین هستند. اگر برای قرار دادن سوزن های خیاطی هیچ یک از قوطی های فوق را در دسترس نداشتید، مقوایی به شکل مربع بریده و هر یک از سوزن ها را در قسمت میانی مقوا به صورت کوک وارد کنید. سپس اضلاع مقوا را از چهار طرف برروی سوزن ها تا کرده و در جعبه لوازم خیاطی قرار دهید.
- در هر جعبه خیاطی وجود یک عدد آهن ربای بزرگ ضروری است.
- اگر قیچی خیاطی شما در اثر مرور زمان و یا استفاده های ناصحیح کند شده و یا لبه های ناصاف پیدا کرده است، یک ورق سمباده آهن خریداری کرده به آرامی به لبه آن بمالید و یا آن که سمباده را چندین بار قیچی کنید.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 

معجون پیاز

هرگز آبی را که در آن پیاز غذا را پخته اید، دور نریزید. این مایع معجزه آسا برای شست و شو و براق کردن ظروف، قالی و گلیم خانگی به کار می رود.

نوشته شده توسط گروه آشپزی در |  لینک ثابت   • 
مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر